Gródek nad Dunajcem atrakcje turystyczne

Miejscowość Gródek nad Dunajcem położona jest w Małopolsce, tuż obok miejscowości Sienna, Lipie, Bartkowa w gminie Gródek nad Dunajcem. Znakomicie skomunikowany, a jednocześnie ukryty w leśnej głuszy obszar, znajdujący się nad samym brzegiem Jeziora Rożnowskiego pozwala osobom tu przyjeżdżającym, odpocząć od zatłoczonych ulic i gwaru miasta.

Co możesz zobaczyć w Gródku nad Dunajcem ?

Gródek nad Dunajcem to przede wszystkim miejsce skrywające wiele uroczych krajobrazów, bogatą florę i faunę oraz sporo zabytków otwartych dla zwiedzających. Znajdziemy tam 2 malownicze jeziora – Rożnowskie (z przepiękną Małpią Wyspą) i Czchowskie, niezwykle popularne wśród przyjezdnych Rożnowskie Skałki, Skamieniałe Miasto czy Diable Skały.

Gródek nad Dunajcem z widokiem na małpią wyspę
Gródek nad Dunajcem z widokiem na małpią wyspę

Nie brakuje również ciekawych miejsc dla pasjonatów sportu – w obrębie Jeziora Rożnowskiego można zarówno uprawiać sporty wodne, jak i znaleźć wiele malowniczych tras, m.in. na piesze i rowerowe wędrówki. Warto wspomnieć również, że na tym terenie znajduje się bardzo ceniony Rezerwat Przyrody „Białowodzka Góra”, słynący głównie z występujących w nim roślin, bardzo rzadkich na tym terenie. Góra Białowodzka, od której wywodzi się nazwa rezerwatu, słynie również z legendy o znajdującym się w dawnych latach w tym miejscu grodzisku. Niezwykle istotnymi miejscami, wartymi odwiedzenia w trakcie pobytu w Gródku i okolicy są obiekty zabytkowe, na czele z ruinami zamku Zawiszy Czarnego i Strażnicą złota Inków oraz sakralne, przede wszystkim Kościół Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, Kościół Św. Bartłomieja, Pustelnią i Źródło Św. Świerada oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

Warte odwiedzenia z całą pewnością jest również Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Na miejscu nie brakuje także miejsc rozrywki dla dzieci i dorosłych. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Park Linowy, dostosowany zarówno do najmłodszych uczestników, jak i osób starszych. Inną często odwiedzaną atrakcją jest Paintball laserowy. Jezioro Rożnowskie jest idealnym miejscem dla amatorów motorowych sportów wodnych czy żeglarstwa, przyciąga ono również rzeszę zapalonych wędkarzy. Coś dla siebie znajdą tutaj także osoby lubiące piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, jazdę konną.

statki na jeziorze rożnowskim
statki na jeziorze rożnowskim

Gródek nad Dunajcem spośród innych popularnych miejsc turystycznych z całą pewnością wyróżnia właśnie tak szeroki dostęp do różnego rodzaju atrakcji. Niezależnie od naszych zainteresowań – sport, kultura, natura czy szeroko pojęta rozrywka, każdy znajdzie na miejscu sporo miejsc wartych odwiedzenia i skorzystania. Decydując się na nocleg w Gródku nad Dunajcem warto zarezerwować sobie kilka dni, aby jeszcze dokładniej zwiedzić najbliższą okolicę.  Jezioro Rożnowskie nazywane dawniej „sądeckim morzem” powstało po przegrodzeniu doliny Dunajca zaporą wodną. Niespełna dwa tysiące hektarów lustra wody w połączeniu z pagórkami, licznymi zboczami, lasami, polami tworzy niepowtarzalny zakątek w  którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Share:
Related Post