Gródek nad Dunajcem miejsce na urlop
Gródek nad Dunajcem – wymarzone miejsce na urlop!
Szukasz spokojnego miejsca na spędzenie urlopu pośród malowniczych zakątków, dzikiej przyrody, z dala od miejskiego zgiełku? Idealnym wyborem będzie Gródek nad Dunajcem. To miejscowość wypoczynkowa położona nad jeziorem Rożnowskim, które wyróżnia się czystością i malowniczymi terenami zielonymi. Zarezerwuj domki w Gródku nad Dunajcem już teraz!
Gródek nad Dunajcem – domki, w których warto zamieszkać
Gródek usytuowany jest na Pogórzu Rożnowskim, nad sztucznie utworzonym na Dunajcu jeziorem, które nadaje regionowi szczególne walory krajobrazowe. Jest to miejsce nieznacznie przekształcone przez człowieka, przyciągające turystów czystością, urokliwą przyrodą i pięknem krajobrazów.
W okolicach powstały liczne piesze szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe. Oprócz Gródka bezpośrednio nad samym jeziorem znajduje się kilka innych miejscowości wypoczynkowych, takich jak: Znamirowice, Tęgoborze, Zbyszyce, Bartkowa, Rożnów oraz Tabaszowa. Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu czystość jeziora uległa w ostatnim czasie znacznej poprawie. To dobra wiadomość nie tylko dla wędkarzy, którzy coraz liczniej odwiedzają te rejony, ale również dla turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby zażywać wodnych kąpieli i opalać się na piaszczystej plaży. Bezpośrednio przy jeziorze znajdują się również wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz przystań jachtowa.
Gdzie leży Gródek nad Dunajcem?
Gródek nad Dunajcem położony jest w dolinie rzeki Dunajec. Odznacza się urozmaiconą rzeźbą terenu. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są strome zbocza dolin pokryte lasami, które stanowią aż 30 % obszaru gminy. Gęste lasy, dziewicza przyroda nieskażona działalnością człowieka i malownicze widoki to cechy, które sprawiają, że chętnie przyjeżdżają tu turyści z każdego rejonu Polski. Dodatkowym atutem tego miejsca jest jezioro Rożnowskie, czyli zbiornik zaporowy o powierzchni 1600 ha. Powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca. Ciekawostką jest to, że została na nim wybudowana Elektrownia Wodna wytwarzająca energię elektryczną dla dużej części gminy.
Dlaczego warto wybrać się nad jezioro Rożnowskie?
Urozmaicona linia brzegowa i walory krajobrazowe spowodowały, że miejsce to zaczęło pełnić funkcje rekreacyjne:
- w miejscowości znajdują się liczne kąpieliska, plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, obiekty sportowe,
- warto skorzystać również z lokalnych ścieżek rowerowych i pieszych tras turystycznych, które okażą się idealnym sposobem obcowania z przyrodą, wyciszenia i zrelaksowania się,
- alternatywą pieszych szlaków są ścieżki rowerowe.
Tereny nad jeziorem Rożnowskim okażą się zbawienne dla osób z chorobami układu oddechowego, astmą czy alergiami. Noclegi nad jeziorem Rożnowskim to doskonały sposób wypoczynku. Zachęcający jest między innymi bardzo dobry stan czystości powietrza – na terenie gminy nie ma fabryk i dużych obiektów przemysłowych, a sporą powierzchnię zajmują lasy. Warto zastanowić się i skorzystać z oferty domków, wynająć pokój w Gródku nad Dunajcem i spędzić w nim kilka niezapomnianych dni.
Gródek nad Dunajcem od 1995 roku należy częściowo do Ciężkowicko-Rożnowski Parku Krajobrazowego, którego całkowita powierzchnia wynosi 17 634 ha. Celem jego utworzenia było zachowanie unikalnych wartości przyrodniczych oraz ochrona bioróżnorodności fauny i flory występujących na tym terenie. Przede wszystkim zagrożonych gatunków ptaków.
Małpia Wyspa w Gródku nad Dunajcem
Ciekawym miejscem o znaczeniu nie tylko ekologicznym, ale również historycznym na jeziorze Rożnowskim jest wyspa Grodzisko, zwana Małpią Wyspą. To obszar przyrodniczo – krajobrazowy utworzony w celu ochrony krajobrazu, a przede wszystkim występujących tu 165 gatunków ptaków (rezerwat ptactwa wodnego). Na wyspę można dostać się wyłącznie łódką, jednak obecnie obowiązuje tu zakaz wstępu. Gmina deklaruje, że w przyszłości poczyni starania, aby miejsce to, które jest niewątpliwie wizytówką regionu, zagospodarować pod działalność turystyczną. Na „Małpiej Wyspie” znajdują się ruiny nieistniejącego już XIV-wiecznego zamku rycerskiego. Źródła historyczne podają, że w 1410 roku należał on do Piotra Kurowskiego i jego brata arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego.