Gródek nad Dunajcem miejsce na urlop

Szukasz spokojnego miejsca na spędzenie urlopu, pośród malowniczych zakątków, dzikiej przyrody, z dala od miejskiego zgiełku? Idealnym wyborem będzie Gródek nad Dunajcem, to miejscowość wypoczynkowa położona nad jeziorem Rożnowskim, zlokalizowanym w województwie małopolskim. Gródek usytuowany jest na Pogórzu Rożnowskim, nad sztucznie utworzonym na Dunajcu jeziorem, które nadaje regionowi szczególne walory krajobrazowe. Jest to miejsce nieznacznie przekształcone przez człowieka, przyciągające turystów czystością przyrody i pięknymi panoramami widokowymi. Zostały utworzone tu liczne piesze szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe. Oprócz Gródka bezpośrednio nad samym jeziorem znajduje się kilka innych miejscowości wypoczynkowych, takich jak: Znamirowice, Tęgoborze, Zbyszyce, Bartkowa, Rożnów oraz Tabaszowa. Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu czystość jeziora znacznie poprawiła się. To dobra wiadomość nie tylko dla wędkarzy, którzy coraz liczniej odwiedzają te rejony, ale również dla turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby zażywać wodnych kąpieli i opalać się na piaszczystej plaży. Bezpośrednio przy jeziorze znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz przystań jachtowa.

Gródek nad Dunajcem – umiejscowienie

Gródek nad Dunajcem położony jest w dolinie rzeki Dunajec. Odznacza się urozmaiconą rzeźbą terenu. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są strome zbocza dolin pokryte lasami, które stanowią aż 30 % obszaru gminy. Gęsta lesistość terenu, dziewicza przyroda nieskażona działalnością człowieka i malownicze widoki to cechy, które sprawiają, ze chętnie przyjeżdżają tu turyści z każdego rejonu Polski. Dodatkowym atutem tego miejsca jest jezioro Rożnowskie, to zbiornik zaporowy o powierzchni 1600 ha. Powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca, wybudowana została na nim Elektrownia Wodna wytwarzająca energię elektryczną dla dużej części gminy. Urozmaicona linia brzegowa i walory krajobrazowe spowodowały, że miejsce to zaczęło pełnić funkcje rekreacyjne. W miejscowości znajdują się liczne kąpieliska, plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, obiekty sportowe itp. Warto skorzystać również z lokalnych ścieżek rowerowych i pieszych tras turystycznych, to idealna okazja do obcowania z przyrodą, wyciszenia i zrelaksowania się. Alternatywą pieszych szlaków są ścieżki rowerowe. Dla osób z chorobami układu oddechowego, astmą czy alergiami to doskonałe miejsce do wypoczynku, stan czystości powietrza jest tu bardzo dobry, ponieważ na terenie gminy nie ma fabryk i dużych obiektów przemysłowych a sporą powierzchnię stanowią tu lasy. Warto zastanowić się i skorzystać z oferty domków, wynająć pokój w Gródku nad Dunajcem i spędzić tam kilka na pewno nie zapomnianych dni. Gródek nad Dunajcem od 1995 roku, należy częściowo do Ciężkowicko-Rożnowski Parku Krajobrazowego, którego całkowita powierzchnia wynosi 17 634 ha. Celem jego utworzenia jest zachowanie unikatowych wartości przyrodniczych oraz ochrona bioróżnorodności fauny i flory występujących na tym terenie, przede wszystkim zagrożonych gatunków ptaków.

Małpia Wyspa w Gródku nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem - Małpia wyspa

Ciekawym miejscem o znaczeniu nie tylko ekologicznym, ale również historycznym na jeziorze Rożnowskim jest wyspa Grodzisko, zwana Małpia Wyspa. To obszar przyrodniczo – krajobrazowy utworzony w celu ochrony krajobrazu a przede wszystkim występujących tu 165 gatunków ptaków (rezerwat ptactwa wodnego). Na wyspę można dostać się wyłącznie łódką, jednak obecnie obowiązuje tu zakaz wstępu. Gmina deklaruje, że w przyszłości poczyni starania, aby miejsce to, które jest niewątpliwie wizytówką regionu zagospodarować pod działalność turystyczną. Na „Małpiej Wyspie” znajdują się ruiny nieistniejącego już XIV-wiecznej zamku rycerskiego. Źródła historyczne podają, że w 1410 roku należał on do Piotra Kurowskiego i jego brata arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego.

 

Share:
Related Post

Dodaj komentarz